Datum & passagerare

Billiga flyg från Karlstad

Lågpriskalender

Billiga flyg från Karlstad

Om Karlstad
Karlstad (uttal: ['kɑːɭsta]), i äldre tid stavat Carlstad, är en tätort i Värmland, belägen vid Vänerns norra strand. Karlstad är centralort för Karlstads kommun, residensstad för Värmlands län och stiftsstad för Ka...Läs merrlstads stift samt sedan 1999 universitetsstad. Karlstad är Sveriges 17:e största tätort med &&&&&&&&&&061492.&&&&&061 492 invånare (2015). Karlstad, eller Tingvalla som det hette då, har varit en viktig handelsplats sedan vikingatiden. 1584 fick orten stadsrättigheter av Karl IX, som även gav staden dess nuvarande namn. Karlstad ligger vid den övre sidan av Vänerns strand, på ett deltaområde där Klarälven delar sig i många grenar innan den mynnar ut i Vänern. Värmland är känt som skaldernas landskap och i Karlstad har flera av dem verkat. En av de mest uppskattade är Gustaf Fröding. Karlstads symbol är en glad sol, bekant genom statyn med det namnet, 'Sola i Karlstad', rest avbildande en populär servitris på ett av stadens värdshus.
Vilka flygbolag säljer vi mest resor med från Karlstad
Norwegian och NextJet är de mest populära flygbolagen som flyger från Karlstad.
Snabbfakta
Från Karlstad Airport kan du flyga reguljärflyg till Stockholm och Frankfurt och charter till en mängd destinationer.
Här visas några av våra billigaste priser på olika datum. Priserna uppdateras var tionde minut. Välj egna datum för utresa och hemresa för att se fler resultat!
Billigaste resan!
* Priset gäller vid betalning via internetbank. Gäller ej resor med Ryanair, Easyjet och Wizz Air.
Utresa (1 byte)
Karlstad (KSD)
Fri 1 September, 2017, 06:30
Rome Fiumicino (FCO)
Fri 1 September, 2017, 12:20
Lufthansa
Lufthansa
LH5311
Utresa (1 byte)
Karlstad (KSD)
Fri 1 September, 2017, 06:30
Frankfurt (FRA)
Fri 1 September, 2017, 09:20
Lufthansa
Lufthansa
LH5311
Restid: 5h 50min
Byte: 1h 15min
Frankfurt (FRA)
Fri 1 September, 2017, 10:35
Rome Fiumicino (FCO)
Fri 1 September, 2017, 12:20
Lufthansa
Lufthansa
LH232
Restid: 5h 50min
Hemresa (1 byte)
Rome Fiumicino (FCO)
Fri 8 September, 2017, 07:00
Karlstad (KSD)
Fri 8 September, 2017, 21:55
Lufthansa
Lufthansa
LH243
Hemresa (1 byte)
Rome Fiumicino (FCO)
Fri 8 September, 2017, 07:00
Frankfurt (FRA)
Fri 8 September, 2017, 09:00
Lufthansa
Lufthansa
LH243
Restid: 14h 55min
Byte: 10h
Frankfurt (FRA)
Fri 8 September, 2017, 19:00
Karlstad (KSD)
Fri 8 September, 2017, 21:55
Lufthansa
Lufthansa
LH5314
Restid: 14h 55min
Visa detaljer
Visar 1 av 1
Vuxen Vuxna Barn Barn Passagerare Passagerare Resenärer Rum Rum Alla Flygplatser